Najczęściej zadawane pytania do mnie:
- Czy można zdawać egzamin nie mając zaliczonych ćwiczeń? Nie można. Zgodnie z Regulaminem US warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń.
- Gdzie można znaleźć zagadnienia do egzaminu i literaturę? Zawsze na początku zajęć podaję link do strony z literaturą (warto obejrzeć zakładkę „dla studentów US”), przed egzaminami – podaję również zagadnienia.
- Czy do egzaminu wystarczą tylko wiadomości z wykładów? Zazwyczaj tak. Warto jednak porównać zagadnienia do egzaminu z własnymi notatkami i uzupełnić treści w oparciu o podaną literaturę.
- W jakiej formie odbywa się egzamin? Zazwyczaj w formie pisemnej, w postaci testu – odpowiedzi do wyboru i uzupełnienia. Zawsze informuję każdy rocznik jak będzie wyglądał egzamin.
- Jak sprawdzana jest praca egzaminacyjna? Każdą pracę zawsze sprawdzam dwa razy. Zawsze podaję kryteria przekazując wyniki.
- Czy można mieć wgląd we własną pracę egzaminacyjną? Każdy student ma prawo wglądu we własny arkusz egzaminacyjny. Zapraszam w godzinach mojego dyżuru – w czwartek w godz. 12-14 (w sesji, z uwagi na wpisy i zaliczenia, czasem trzeba trochę poczekać), Krakowska, budynek H, pokój 37.
- Co można zrobić, jeśli do uzyskania oceny dostatecznej zabrakło jednego punktu? Brak jednego/pół/półtora punktu oznacza wykazanie się niewystarczającą wiedzą, czyli niespełnienie kryteriów zaliczenia egzaminu. W tej sytuacji pozostaje zaliczenie egzaminu w sesji poprawkowej.
- Kiedy można przyjść po wpis do indeksu? Po egzaminie umawiam się ze starostą roku, kiedy będą dokonywane zbiorowe wpisy. W wyznaczonym terminie starosta przynosi wszystkie, uzupełnione (!) indeksy i dokonuję wpisu ocen. Z uwagi na dużą liczbę studentów zazwyczaj nie praktykuję opcji indywidualnego zgłaszania się po wpisy.
- Czy istnieje możliwość zdawania egzaminu poprawkowego następnego dnia lub parę dni później po niezaliczonym egzaminie? Nie istnieje.
Po pierwsze dlatego, że egzaminy poprawkowe zazwyczaj zalicza się w sesji poprawkowej – o terminie decyduje wykładowca (nie student).Po drugie dlatego, że materiał realizowany w ramach moich przedmiotów przeważnie jest obszerny i zawiera wiele złożonych zagadnień (często też istotnych w przyszłej pracy).W związku z tym, termin egzaminu poprawkowego ustalam w taki sposób, aby umożliwić studentom naprawdę rzetelne przygotowanie się do niego, gdyż jest to ostatnia szansa na zaliczenie przedmiotu.
-
Czy istnieje możliwość zdawania egzaminu poprawkowego poza wyznaczonym terminem? Termin egzaminu poprawkowego ustala wykładowca. W przypadku grupy studentów obowiązuje jeden termin dla wszystkich; wszelkie manewry terminami zwiększają tylko chaos… W przypadku pojedynczego studenta – termin egzaminu poprawkowego ustala również wykładowca 🙂
-
Jak długo trzeba będzie czekać na wyniki po egzaminie poprawkowym? Kwestia uzgodnienia i czasu przeprowadzenia egzaminu. Zazwyczaj o wynikach informuję tego samego dnia lub w ciągu dwóch najbliższych dni (zależy to od ilości prac do sprawdzenia i ilości egzaminów).
-
Czy można być nieobecnym na egzaminie poprawkowym? Praktycznie rzecz biorąc – nie można: egzamin poprawkowy to ostatnia szansa na zaliczenie przedmiotu. Niepojawienie się na egzaminie grozi oceną niedostateczną. Termin egzaminu poprawkowego ustala wykładowca.
-
Ile razy można zdawać egzamin poprawkowy? Zgodnie z Regulaminem Studiów US student ma prawo do jednego egzaminu poprawkowego. To oznacza, że – w ramach obowiązujących przepisów – studentowi, po niezdanym egzaminie, przysługuje tylko jedna możliwość poprawienia egzaminu z danego przedmiotu.
-
Jaki zakres materiału obowiązuje do egzaminu poprawkowego? Obowiązuje zakres materiału zrealizowany w trakcie zajęć oraz podany w literaturze, zgodnie z listą zagadnień, przekazaną przed pierwszym egzaminem.Warto przypomnieć sobie zagadnienia, omawiane na wykładach, oraz kluczowe teorie i pojęcia.
-
W jakiej formie odbędzie się egzamin poprawkowy? Egzamin poprawkowy odbywa się w formie pisemnej. Może to być test z możliwością wyboru odpowiedzi, jak również – zestaw pytań otwartych.
-
Jak studenci – powtarzający rok/przedmiot – mają się przygotować do egzaminu? Należałoby porównać wykłady z poprzedniego roku z aktualnymi – pod kątem luk i rozbieżności. Następnie – warto uzupełnić braki w wiedzy sięgając po notatki z aktualnych wykładów i wskazaną literaturę. Trzeba prześledzić zagadnienia do egzaminu: może coś się zmieniło? Może trzeba coś nadrobić i uzupełnić? Warto przeanalizować, co stanowiło problem determinujący niezaliczenie egzaminu i przygotować się pod tym kątem.
-
Jak – w przypadku poprawki – obliczana jest ogólna ocena z przedmiotu? Różne są praktyki: niektórzy wykładowcy uśredniają obie oceny (niedostateczną i pozytywną z poprawki), inni wpisują po prostu ocenę z poprawki, jeszcze inni – obniżają ocenę ogólną. Ja stosuję nieco ostrzejsze kryteria oceny testu poprawkowego – kierując się tym, że student miał więcej – niż pozostali – czasu na opanowanie materiału. Ocena, uzyskana na egzaminie poprawkowym, stanowi ogólną ocenę z przedmiotu.
W przypadku pytań/ wątpliwości zawsze warto sięgnąć do źródeł – Regulamin Studiów US określa wyraźnie procedury, prawa i przywileje. Warto się z nim zapoznać.
Powiązane wpisy:
Dyskusja
Możliwość komentowania jest wyłączona.