Dla rodziców, niezbędnik rodziców, z pogranicza psychologii i okulistyki

Okiem okulisty: światło, komputer i… oczy

Autor: prof. n. med. Damian Czepita, specjalista chorób oczu

Często o określonym ustawieniu w pokoju dziecka biurka do odrabiania lekcji decyduje chęć odpowiedniej aranżacji wnętrza i uzyskania wrażeń estetycznych. Natomiast marginalizowana jest kwestia dostępu do światła. Podobnie jest w przypadku umieszczenia komputera – częściej przemawiają tu argumenty przestrzenno-estetyczne, jak względy zdrowotne.

Warto więc w tej kwestii zapoznać się ze stanowiskiem lekarza z wieloletnim doświadczeniem klinicznym – opinią wybitnego okulisty, profesora nauk medycznych Damiana Czepity:

„Najlepszym oświetleniem do pracy wzrokowej jest światło dzienne.

Dlatego też biurko dziecka powinno znajdować się jak najbliżej okna.

biurko4

Jeżeli musimy korzystać z oświetlenia sztucznego, to najlepsze dla oczu są żarówki matowe o mocy 60 watów dla dzieci, a 100 watów dla osób dorosłych. Nieco gorsze są żarówki ze szkła przezroczystego, a wręcz szkodliwe są neonówki i świetlówki.

Lampka oświetlająca biurko powinna znajdować się po lewej stronie, a u osób leworęcznych z prawej strony. W czasie odrabiania lekcji zeszyt lub książka muszą znajdować się w odległości 30 centymetrów od oka.

biurko2

Komputer powinien być ustawiony bokiem do okna i tyłem do ściany, w odległości 40–75 cm od oka.

komputer2

Jeżeli musimy ustawić dwa komputery obok siebie, to odległość miedzy sąsiednimi monitorami musi wynosić co najmniej 60 cm. Światło dzienne nie może padać bezpośrednio na ekran monitora. Jeżeli nie można tego uniknąć, to należy zastosować zasłony lub żaluzje z pasków pionowych. Monitory ciekłokrystaliczne nie emitują szkodliwego promieniowania, ale muszą być duże – minimum 15 cali.

Należy pamiętać o tym, że osoby z wadami wzroku powinny czytać, pisać oraz pracować przy komputerze w okularach.

Przeprowadzone przeze mnie badania wykazały, że oglądanie telewizji męczy oczy, lecz nie wpływa na występowanie wad wzroku.

Natomiast intensywna praca wzrokowa przy komputerze prowadzi do powstawania krótkowzroczności oraz do szybkiego postępu tej groźnej choroby. Pojawiają się bóle oczu i głowy.

komputer

Dlatego też dzieci bez wady wzroku mogą pracować przy komputerze jedynie 2 godziny dziennie. Natomiast dzieci z wadami wzroku nie powinny przekraczać 30 minut na dobę.

Dorośli mogą pracować 8 godzin dziennie, pod warunkiem, że po każdej godzinie pracy wykonują 5-minutową przerwę. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego”. Przerwa ta przysługuje jednak tylko tym pracownikom, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy”.


Źródło: Kurier Szczeciński, 26.09.2008 – materiał udostępniony za zgodą Autora

Reklama

About psychologiaity.com

psycholog dr n.społ. Ewa Łodygowska

Dyskusja

Możliwość komentowania jest wyłączona.