felieton, Strefa psychologa

Inny punkt widzenia: psycholog z komputera

Autor: dr n. hum. Dariusz Skowroński, psycholog i seksuolog kliniczny

Terapia psychologiczna tradycyjnie kojarzy się z gabinetem, dwoma fotelami, a nawet kozetką, gdzie pacjent może szukać pomocy u specjalisty, który jest gotowy wysłuchać, doradzić i razem szukać najlepszych rozwiązań na bolączki osobiste. Współczesna technologia zmienia jednak oblicze nowoczesnych interwencji terapeutycznych. Poradnictwo i terapia przez Internet jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającym się obszarem praktyki klinicznej. Z całkiem zrozumiałych względów wiele osób na myśl o pracy z psychologiem przez Internet wzdryga się jednak, ponieważ intuicyjnie odbiera taką formę jako sprzeczną z podstawowym paradygmatem, iż klient i profesjonalista powinni być w bezpośredninim kontakcie, aby móc stworzyć efektywną relację terapeutyczną. Jednak podobne obawy nie są uzasadnione. Spróbuję poniżej pokrótce przedstawić charakterystykę pracy psychologicznej przez Internet, bazując na literaturze i własnym doświadczeniu.

Na piewszy plan można wysunąć następujące zalety terapii internetowej:

1. Dla niektórych osób jest to najlepsza forma pomocy terapeutycznej. Można wyróżnić wśród nich dwie zasadnicze grupy: osoby, które z pewnych powodów mają ograniczone fizyczne możliwości udania się do specjalisty; oraz osoby, które z pewnych powodów wolą kontakt przez Internet.

Do wymienionych grup należą na przykład osoby, które ze względu na silne i/lub negatywne emocje, w tym lęk, wstyd i zażenowanie związane z posiadanym problemem, nie mają odwagi na bezpośredni kontakt z terapeutą. Internet jest wtedy bardzo bezpiecznym sposobem kontaktu, niwelującym konieczność ekspozycji. Forma kontaktu internetowego może być szczególnie korzystna w obszarze problemów i trudności seksualnych, oraz wszelkich innych trudności, które uruchamiają emocje utrudniające przyjście do gabinetu tradycyjnego.

2. Kolejną zaletą terapii internetowej jest elastyczność czasowa i przestrzenna. Przestaje być ważne, gdzie klient i terapeuta przebywają, a poza tym terapeuta online łatwiej może zaoferować dogodne terminy i godziny, często w godzinach niestandardowych.

3. Terapia internetowa zapewnia bezpieczeństwo klientowi. Łatwiej jest chronić swoje dane i nawet nie trzeba podczas terapii pokazywać swojej twarzy, jeżeli wybierze się opcję kontaktu bez kamery.

4. Niewątpliwie zaletą terapii internetowej jest wygoda. Klient na bezpośredni wpływ na to, gdzie spotyka się z terapeutą na sesję internetową (dom, kawiarnia internetowa, czy nawet gdzieś w mieście, gdzie można mieć dostęp do połączenia online).

5. Terapię prowadzoną online cechuje szybkość. Zwykle terapia przez Internet postępuje szybciej, ponieważ podczas kontaktu internetowego łatwiej jest otworzyć się i analizować swoje trudności.

Tak więc można łatwo wykazać, iż zalety terapii online łączą się z atrakcyjnością sieci i powodują, że ludzie czują się pewniejsi i swobodniejsi, co może przyczyniać się do łatwiejszego zawierania kontaktów nie tylko w celach towarzyskich, ale także w celu szukania pomocy profesjonalnej.

Jednak obok zalet poradnictwa internetowego istnieją też pewne ograniczenia, na przykład pewne obszary pracy nie kwalifikują sie do poradnictwa online. Grupy ryzyka, wobec których psycholog może odmówić pracy online i zaproponować bezpośrednie umówienie się w gabinecie, stanowią: osoby o poważnych skłonnościach samobójczych, osoby psychotyczne, leczone psychiatrycznie, osoby uzależnione od alkoholu i/lub narkotyków, osoby wymagające leczenia farmakologicznego i ścisłej kontroli lekarskiej, osoby wymagające głębszych form interwencji terapeutycznej, oraz osoby niepełnoletnie, zwłaszcza poniżej 15 roku życia, jeżeli problem dotyczy seksualności klienta. W takim przypadku terapeuta potrzebować będzie zgody opiekunów prawnych pacjenta, jeżeli dojdzie do zawarcia kontraktu terapeutycznego.

Ograniczeniem, które najczęściej jest wysuwane przez oponentów terapii internetowej jest tzw. „efekt szyby”, czyli uczucie, że terapeuta jest nieokreślony i trudny do odczucia w kategoriach psychicznych. No cóż, mogę powiedzieć, iż przebieg terapii zależy od obu stron, ich umiejętności wyrażania siebie oraz wyłapywania niuansów w tonie głosu drugiej strony, czy rozumienia komunikatów werbalnych.

Nie poruszam tutaj kwestii prawnych, etycznych i innych, ponieważ są to dodatkowe i złożone sprawy na oddzielny artykuł.

Podsumowując można powiedzieć, że poradnictwo online jest ciekawą ofertą, ale też każda osoba zainteresowana ma swobodny wybór, czy woli iść do terapeuty do gabinetu stacjonarnego, czy też skorzystać z internetowego kontaktu ze specjalistą. Wydaje się dużą zaletą, że klient może wybrać najlepszy sposób kontaktu z terapeutą według swoich preferencji i osobistej sytuacji.

W kontekście Polaków mieszkających poza Polską można dodać, że dane pokazują, iż emigranci często są bardziej zaciekawieni i otwarci na pracę z psychologiem przez Internet, ponieważ czasami po prostu trudniej znaleźć psychologa mówiącego po polsku w kraju lub mieście zamieszkania. Poza tym emigranci na ogół są bardziej mobilną grupą osób, częściej przeprowadzają się, i wtedy trudniej jest zadeklarować kontakt w stacjonarnym gabinecie, jeżeli nie jest pewne, jak długo dana osoba będzie mieszkać w danym miejscu.

FreudOnline

About psychologiaity.com

psycholog dr n.społ. Ewa Łodygowska

Dyskusja

Możliwość komentowania jest wyłączona.