Dla rodziców, dziecko i czas wolny, Psychologia dla każdego, z pogranicza psychologii i okulistyki

Okiem okulisty – gry komputerowe i problem wad wzroku

Autor: prof. n. med. Damian Czepita, specjalista chorób oczu

O psychologicznych aspektach gier komputerowych, zasadach ich udostępniania napisano już w artykule „Gra komputerowa – niebezpieczeństwo dla dziecka, czy niewinna rozrywka?”. Nie wspomniano natomiast o kwestii, które często nurtuje rodziców – zależności między graniem w gry komputerowe a ryzykiem wystąpienia u dzieci wad wzroku.

Oto opinia wybitnego specjalisty –

profesora n. med. Damiana Czepity, specjalisty chorób oczu:

„Gry komputerowe są bardzo popularną formą rozrywki. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że na przykład dzieci amerykańskie każdego dnia grają w gry komputerowe dłużej niż godzinę dziennie. Podobnie jest w innych krajach. Dlatego też jest to duży problem społeczny” – twierdzi prof. dr hab. n. med. Damian Czepita, specjalista chorób oczu i dodaje:

„Wbrew powszechnej opinii o szkodliwości gier komputerowych okazało się, że mogą one wpływać również pozytywnie na rozwój dziecka, przede wszystkim w zakresie zachowań psychologicznych. Granie w gry komputerowe może nauczyć dzieci szybkiego analizowania, podejmowania decyzji i myślenia logicznego. Rozwija u nich czytanie, liczenie i pamięć. Wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz współpracę zespołową.

Dotychczasowe badania pokazują też negatywny wpływ tego rodzaju rozrywek na zdrowie psychiczne oraz fizyczne dziecka.

Mogą kształtować zachowania agresywne i kryminalne, prowadzić do uzależnień, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony narządu ruchu, skóry i otyłości, predysponują do napadów padaczki. Wywołują szereg dolegliwości ze strony narządu wzroku […].

boy-110762_1280

Zbyt intensywne granie grami komputerowymi prowadzi do zmęczenia i podrażnienia oczu. Występuje wówczas pieczenie i zaczerwienienie oczu. Czasami dzieci skarżą się na wysychanie oczu, zamazane i podwójne widzenie. Niekiedy zdarzają się bóle oczu i głowy. Jednak najgroźniejsza jest krótkowzroczność, która może być przyczyną znacznego osłabienia widzenia, a nawet ślepoty”.

Jak wyjaśnia profesor Damian Czepita: „Właśnie krótkowzroczność wywołaną przez gry komputerowe udowodnił niedawno prof. Jay Neitz z Department of Ophthalmology, The University of Washington Medical School, Seatle, WA w Stanach Zjednoczonych.

Wykazano również, że objawy będące następstwem zbyt intensywnego używania gier komputerowych występują częściej u osób po 40 roku życia, noszących soczewki kontaktowe i chorujących na różne choroby oczu.

Jeżeli chcemy zapobiec tym powikłaniom, to powinniśmy unikać gier o charakterze agresywnym. Nie możemy grać zbyt długo. Obecnie przyjmuje się, że dzieci nie mogą dłużej niż godzinę dziennie bawić się grami komputerowymi oraz pracować przy komputerze. Zamiast tego każdego dnia powinny przebywać na dworze, uprawiać sport lub inne zajęcia rekreacyjne”.

children-492554_1280


Źródło: Kurier Szczeciński, 10.08.2012, materiał udostępniony za zgodą Autora


Powiązany artykuł:

Gra komputerowa – niebezpieczeństwo dla dziecka, czy niewinna rozrywka?

About psychologiaity.com

psycholog dr n.społ. Ewa Łodygowska