Autor: dr Ewa Łodygowska, psycholog
Cykl Dziecko u psychologa jest kierowany do rodziców, którzy poszukują informacji na temat możliwości współpracy z psychologiem, wykonania badania diagnostycznego lub skorzystania z pomocy w postaci konsultacji, bądź terapii. W cyklu prezentowane są następujące zagadnienia:
- Prawa rodzica, dziecka i psychologa
- Przygotowanie do wizyty u psychologa
- Badanie psychologiczne dziecka
- Terapia dziecka
- Rozmowa po badaniu
- Opinia, orzeczenie, diagnoza na piśmie i co dalej?
******
Przygotowanie do wizyty u psychologa
Przygotowanie dziecka
Rodzice czasami zadają pytania odnośnie planowanego spotkania u psychologa:
- Czy lepiej dziecko zaskoczyć znienacka, czy raczej uprzedzić je o spotkaniu?
- Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?
- Czy szczegółowo mówić o celu wizyty? Czy raczej nic nie powiedzieć?
Nie ma tu jednoznacznych odpowiedzi, bo tak naprawdę – wszystko zależy… Może więc warto dokładniej przyjrzeć się każdej kwestii po kolei:
Zaskoczenie dziecka wizytą u obcej osoby raczej nie jest dobrym pomysłem – dziecko może być zaniepokojone, wystraszone, a u nastolatka może to uaktywnić opór i bunt. Lepiej jest więc przygotować dziecko do wizyty uprzedzając je – stosownie do wieku, że pójdzie do specjalisty, który (w zależności od potrzeb i celu wizyty):
- będzie z nim rozmawiać o różnych ważnych sprawach życiowych;
- będzie zlecać mu do wykonania zadania – polegające na udzieleniu odpowiedzi na pytanie, ułożeniu czegoś, narysowaniu lub napisaniu.
Jeżeli w tym momencie dziecko zapyta: Po co mam tam iść?, rodzic – z wyczuciem i delikatnością – powinien udzielić odpowiedzi – np.:
- Chciał(a)bym, abyś miał(a) możliwość porozmawiania z przygotowaną osobą o różnych ważnych sprawach;
- Chciał(a)bym, aby ktoś pomógł ci lepiej radzić sobie w szkole/pokonać trudności w pisaniu/ wykorzystać własne możliwości.
W tym momencie ważne jest, aby udzielając wyjaśnień, nie obciążyć dziecka:
- odpowiedzialnością – Idziesz do psychologa, bo masz problemy w nauce,
- poczuciem winy – Źle się zachowujesz, trzeba to wyjaśnić,
- lub „sprzedać” mu własną bezradność – Zupełnie sobie z tobą nie radzę – może psycholog jakoś pomoże.
W żadnym wypadku nie wolno straszyć dziecka! Wszelkie komunikaty, odwołujące się do psychologa jako ostatecznej instancji (Nikt sobie nie daje z tobą rady, więc pójdziesz do psychologa) lub głównego decydenta (Psycholog zdecyduje, czy się nadajesz do tej szkoły, czy trzeba cię z niej zabrać) powodują, że dziecko/nastolatek zaczyna obawiać się zaplanowanego spotkania. To – z kolei – zwiększa napięcie, opór i utrudnia lub uniemożliwia efektywne spotkanie ze specjalistą.
Toteż, jeżeli rodzicowi naprawdę zależy na uzyskaniu rzetelnej pomocy, powinien on podjąć działania, które zniwelują napięcie dziecka, jak również – sprawią, że wyrazi ono zgodę na badanie/rozmowę z psychologiem.
Czasem dziecko ma określone nastawienie do wizyty u psychologa. Zazwyczaj jest ono skutkiem informacji przekazywanych przez rówieśników. Nastawienie to może być pozytywne (Fajnie jest pogadać z psychologiem/Jasiek ma dysleksję i nie musi pisać dyktand), albo negatywne (Do psychologa chodzą tylko czubki!). W przypadku pejoratywnych skojarzeń – rolą rodzica jest – stosowne dla wieku dziecka i poziomu jego rozwoju – rozwianie wątpliwości, wyjaśnienie celu wizyty i potencjalnych jej skutków (jak powyżej).
Niezbędne przedmioty
Jeżeli dziecko jest umówione na badanie psychologiczne, najważniejsze jest, aby badanie to odbyło się w optymalnych warunkach. Zatem:
- jeżeli dziecko ma wadę wzroku, konieczne są okulary. Dlaczego? – zazwyczaj pytają rodzice. Więc wyjaśniam: badanie psychologiczne polega na wykonaniu testów psychologicznych. Część z nich to ustne odpowiedzi na usłyszane pytania – więc jeśli dziecko nie widzi prawidłowo, nie ma to wpływu na jakość wykonania zadań. Natomiast niektóre testy – zwłaszcza te, które badają myślenie – równocześnie wymagają poprawnego widzenia: dziecko ma kilkanaście/kilkadzieścia sekund na wykonanie zadań. Toteż, jeśli spostrzega nieprawidłowo, istnieje poważne ryzyko, że uzyskany wynik będzie negatywny i nie będzie wiadomo, czy problemy dziecka wynikają z trudności intelektualnych, czy wady wzroku. Zatem należy liczyć się z tym, że odpowiedzialny specjalista, skoncentrowany na profesjonalnej diagnozie, w sytuacji niejasności może „odesłać” dziecko na badania okulistyczne przed badaniem psychologicznym i tego typu postępowanie nie jest fanaberią, ani kłodą rzucaną pod nogi rodzica, ale dowodem potwierdzającym chęć wykonania rzetelnego badania.
- jeżeli dziecko ma wadę słuchu, konieczny jest aparat słuchowy (bądź zaświadczenie od otolaryngologa informujące o natężeniu wady i braku konieczności zaaparatowania). Dlaczego? Przyczyny – jak powyżej: niektóre testy diagnozują funkcje werbalne i wada słuchu może wpływać na ich wykonanie fałszując ogólny wynik diagnozy. Poza tym – problemy ze słuchem wiążą się nie tylko z funkcjami słowno-językowymi dziecka, ale również – jego umiejętnościami w zakresie komunikowania się i przetwarzania informacji, stąd też wszelkie wątpliwości/niejasności/ograniczenia w kwestii zdolności odbierania bodźców słuchowych powinny być podczas badania psychologicznego znane i zweryfikowane.
- świadectwa szkolne. Po co? – pytają rodzice. Wyjaśniam: to potwierdzona forma osiągnięć edukacyjnych dziecka. Nie jest potrzebna, kiedy rodzice doskonale pamiętają poszczególne oceny dzieci, natomiast jest przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko ma trudności szkolne, a rodzice nie pamiętają ocen.
- opinia (z przedszkola/szkoły). Jest przydatna, bo dostarcza informacji o funkcjonowaniu dziecka w środowisku innym niż otoczenie rodzinne. Może być źródłem danych o trudnościach dziecka, mechanizmach jego zachowania lub – wręcz przeciwnie – wskazywać na jego dyspozycje i mocne strony. Jej przydatność związana jest z faktem, że np. do potwierdzenia niektórych zaburzeń (np. zaburzeń zachowania) konieczna jest informacja, że dziecku funkcjonuje negatywnie w wielu środowiskach.
- dokumentacja medyczna, książeczka zdrowia oraz informacje o aktualnie zażywanych lekach. Dlaczego? 1) Dlatego, że w książeczce zdrowia zawarte są informacje dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu. Nieprawidłowości na tym etapie rozwoju mogą być przyczyną wielu zaburzeń. 2) Dlatego, że dokumentacja medyczna (wypisy ze szpitala) dostarcza istotnych informacji, które z jednej strony mogą wyjaśniać aktualne problemy dziecka, z drugiej – mogą być argumentami do zastosowania określonej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej (np. w szkole) lub dostosowania wymagań edukacyjnych.3) Dlatego, że choroby mogą mieć wpływ na funkcjonowanie dziecka np. niedoczynność tarczycy może obniżać nastrój, zaburzenia hormonalne mogą powodować wahania nastroju i agresję. Podobnie leki – niektóre z nich (np. stosowane przy astmie oskrzelowej) wpływają negatywnie na koncentrację uwagi.
- wytwory dziecka (rysunki, zeszyty) – nie zawsze są potrzebne (jest to zależne od sygnalizowanego problemu), ale warto dopytać przed wizytą – być może będą źródłem cennych informacji?
Ponadto dziecko powinno być zdrowe i wypoczęte! Dziecko chore, kaszlące, ocierające cieknący nos ma mniejsze szanse na prawidłowe wykonanie zadań (będących podstawą jego diagnozy) niż zdrowy rówieśnik. Podobnie jest w przypadku dzieci zmęczonych, niewyspanych itp.
Przygotowanie rodzica
W wielu instytucjach (zwłaszcza państwowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych) osobą, z którą rozmawia się o problemach dziecka, jest opiekun prawny – czyli ktoś, kto dysponuje prawami rodzicielskimi. Toteż nie należy się dziwić, jeśli psycholog odmówi rozmowy z babcią, macochą (która nie ma praw rodzicielskich), czy starszym bratem dziecka. Aktualnie obowiązujące przepisy jednoznacznie wskazują, że rodzic/opiekun prawny jest jedyną osobą, która może wnioskować o badanie dziecka w placówce publicznej. W gabinetach prywatnych natomiast wszystko zależy od decyzji specjalisty.
Ważne jest, aby przed wizytą u psychologa przemyśleć, co jest motywem (przyczyną) spotkania. Wskazane jest, aby rodzic – sam dla siebie nazwał problem i znał odpowiedzi na pytania: Co go sprowadza? Co spowodowało, że trafił do psychologa? Co go niepokoi?. Warto również pomyśleć o tym, czego oczekujemy od wizyty u psychologa, gdyż zdefiniowanie oczekiwań rodzica nadaje kierunek pomocy i ją osadza w możliwościach instytucji/specjalisty.
Jeżeli wizyta ma charakter „przymusowy” (w związku z nakazem sądu lub sugestią szkoły) – warto zastanowić się, czy są jakieś dodatkowe kwestie, które rodzic pragnąłby wyjaśnić. Być może warto wykorzystać możliwość spotkania z psychologiem do rozwiązania innych problemów?
Ważne, aby spotykając się z psychologiem w sprawie dziecka rodzic był „wyposażony” w następujące informacje (zobacz – wywiad z rodzicem):
- dane o przebiegu porodu, ogólnym rozwoju dziecka (kiedy zaczęło mówić, siadać, chodzić)
- informacje o stanie zdrowia (przebytych chorobach, pobytach w szpitalu, aktualnie zażywanych lekach, wadach wzroku i słuchu),
- osiągnięcia i problemy dziecka (informacje z przedszkola dotyczące funkcjonowania dziecka, informacje ze szkoły – o zachowaniu, uzyskiwanych ocenach, stosunku do obowiązków szkolnych)
- zainteresowania, cechy dziecka i sprawiane przez nie trudności.
Istotne jest, aby rodzic, który nie pamięta różnych kwestii związanych z rozwojem dziecka, „nie ściemniał” (przepraszam za kolokwializm) i nie twierdził, że wszystko było w porządku. Zdecydowanie lepiej – dla prawidłowej diagnozy i rzetelnej pomocy dziecku – jest wziąć pod uwagę niewiadomą, niż oprzeć się na błędnym założeniu, że dany element rozwoju dziecka kształtował się prawidłowo. Warto, aby rodzic był szczery – tylko uczciwe przekazanie informacji pomoże dziecku.
Przy okazji – pragnę uspokoić rodziców – psycholog nie jest po to, aby oceniał… To człowiek, którego zadaniem zawodowym jest pomaganie, a udzielane przez niego informacje zwrotne nie są po to, aby rodzicowi zaszkodzić, czy odebrać mu poczucie wartości, ale po to, aby znaleźć rozwiązanie 🙂
Powiązane artykuły:
Dyskusja
Brak komentarzy.